Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné elektromobility, v některých částech světa je elektřina stále nedostupná. Právě život bez elektřiny ve vybraných oblastech však otevírá dveře nápadům, jak vyrábět teplo nebo světlo z těch nejneobvyklejších zdrojů. Příkladem je nová kolumbijská eko lampa poháněná slanou vodou.
Možnosti využití obyčejné slané vody v oblasti výroby elektřiny se zkoumají již pár let. Doposud se však nepodařilo vyvinout lampu, která by k zajištění několikadenního provozu využívala pouze takovou vodu. Model Waterlight, za jehož návrhem stojí kolumbijský designér Miguel Mojica, se tak stal světovým unikátem. Shodli se na tom i odborníci, kteří ocenili neobvyklé svítidlo i na Mezinárodním festivalu kreativity Cannes Lions 2021.
Unikátní lampa vzbudila pozornost všech příznivců ekologických řešení z několika důvodů. Tím hlavním je maximální šetrnost, jelikož lampa nespotřebovává žádnou energii včetně té alternativní. Jediným zdrojem energie je slaná voda. Ta obsahuje hořčík, který se díky elektrolytu přeměňuje na elektřinu a rozsvěcuje svítidlo až na několik dní. Půllitrové množství takové ionizované slané vody zajistí světlo přibližně až na 45 dní v závislosti na intenzitě svícení.
Model Waterlight byl původně navržen pro potřeby kolumbijské komunity Wayúu, která ve svých obytných zónách nemá elektřinu. Díky této lampě budou moci její členové, kteří se živí převážně rybolovem a řemeslnou činností, pracovat i po setmění. Stačí jim lampa a dostatek slané vody, pomocí které si ji budou opakovaně „nabíjet“. Miguel Mojica nicméně avizoval, že svítidlo by mohlo sloužit i jiným komunitám po celém světě, kde údajně žije bez elektřiny více než 800 milionů lidí.
Lampa Waterlight nemusí být jediným zařízením, které ke svému provozu využívá slanou vodu. Princip ionizace slané vody za účelem přeměny hořčíku v jejím složení může posloužit i při napájení baterií a mobilních telefonů. I proto je pouze otázkou času, kdy se po unikátním eko svítidle z recyklovaných materiálů dostanou do oběhu další podobná zařízení.