Jsou kontaktní čočky vhodné i pro děti?

Každý oční lékař přistupuje k nošení kontaktních čoček dítětem jinak. Setkat se můžete s aplikací čoček již od věku šesti let. Zda bude dítě nosit kontaktní čočky nebo dioptrické brýle, je v tak malém věku dítěte vždy rozhodnutí rodičů. Oni rozhodují a určují, co a proč je pro samotné dítě lepší řešení. Také oni sami dítě znají nejlépe a jsou schopni posoudit, zda dítě starosti s nošením kontaktních čoček za jejich pomoci a později samo zvládne.

Dětské kontaktní čočky

Hlavním problémem kontaktních čoček u dětí je jejich aplikace a nároky na péči o ně. Rodiče musí věnovat dostatek pozornosti, aby dítěti vysvětlili jak s čočkami zacházet. Trpělivost je zde namístě. Aplikace kontaktních čoček není jednoduchá záležitost pro tak malé děti a vyžaduje delší zvyk a hlavně cvik. Vždy je ale lepší věnovat dítěti ze začátku více času a předejít tak možným komplikacím nebo ještě hůře možný zraněním, způsobeným zbrklou aplikací kontaktní čočky do oka.

Další úskalí je, že pro děti je v jejich věku složité pochopit jak správně o čočky pečovat a jak důležité jsou hygienické zásady. Ty si obecně děti teprve osvojují a záleží tedy na konkrétní zralosti toho kterého dítěte. I proto nejsou vhodné čočky, které vyžadují odbornější péči nebo dlouhodobější kontaktní čočky. Z tohoto důvodu jsou pro děti nejvíce vhodné používat jednorázové – jednodenní kontaktní čočky, které si ráno nasadí a večer před spaním je vyhodí. Minimalizují tak možné problémy způsobené špatnou péčí.

Kontaktní čočky již od narození

Pokud si myslíte, že kontaktní čočky jsou pouze pro starší děti, tak tady je jeden příklad. Kontaktky se používají nejen při běžné korekci zraku, namísto dioptrických brýlí, ale slouží také u komplikovanějších vad, které se běžně řeší chirurgickým zákrokem. Ty nejsou u dětí ve velice nízkém věku vhodné nebo jsou nerealizovatelné. Příkladem je třeba dětská afakie, jejíž vrozená podoba je velmi vzácná. Afakie je název pro chybějící oční čočku v oku. Protože oko dítěte v tak brzké době roste, není možná náhrada čočky umělou variantou. Problém se tedy řeší používáním kontaktních čoček, které umožní dítěti správný vývoj zdravých částí oka. V tomto případě kontaktní čočky aplikuje většinou sám oční lékař. Podobné je i využití okluzní kontaktní čočky při léčbě Amblyopie.

Vaše zkušenosti

A co vy? Učíte své děti už od mala nosit a používat kontaktní čočky, nebo si myslíte, že je pro děti v nižším věku lepší nosit běžné dioptrické brýle? Podělte se s námi o to, v kolika letech jste vy sami začali nosit kontaktní čočky a co jste s přechodem a jejich používáním měli zpočátku za problémy. Své názory, zkušenosti a i případné odkazy na tematicky zaměřené články vložte do komentářů přímo zde pod článkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>