Letem světem volným pádem

Tandemové seskoky

Touha po řízeném pádu volným prostorem byla součástí odvěkého lidského snu umět létat. Od pradávna se odvážní jedinci pokoušeli o jeho uskutečnění. Nákres padákové konstrukce genia Leonarda da Vinciho pochází z 15. století. První dokumentovaný seskok padákem uskutečnil v roce 1797 Francouz Andre-Jacques Garnerin. Mohutný rozmach letectví v období mezi dvěma světovými válkami přispěl k vývoji padáku avšak téměř výhradně jako záchranného prostředku. Po druhé světové válce se z hazardního kousku pro šílence postupně rozvinulo sportovní odvětví. Při skydivingu, jak se anglicky sportovní parašutismus nazývá, prožívá člověk pocit letu bezprostředně tak říkajíc na vlastní kůži. V době konání prvního mistrovství světa v roce 1951 byla vrcholem umění schopnost padat pár desítek sekund v poloze břichem k zemi. Dovednosti současných vyznavačů volného pádu jsou mnohonásobně rozvinutější. Již z názvů soutěžních disciplin (individuelní akrobacie, freestyle, freefly, skysurfing, wingsuit flying, skupinová akrobacie) je zřejmé, že pouze rovně padat dnešním odvážlivcům nestačí. Jejich kreace připomínají atletiku, akrobacii, gymnastiku, balet, tanec a jejich rozmanité kombinace.

Ať již je posedlost volnopádových nadšenců způsobena unikátní genetickou výbavou, nebo se jedná o potřebu seberealizace o touhu potvrdit si svoji existenci a dokázat sám sobě, kde jsou moje hranice, jedno je jisté. Díky neohraničenému trojrozměrnému „hřišti“ je ve skydivingu stále prostor pro jeho kreativní obohacování. Nejste vážení čtenáři trochu zvědavi, co na tom padání vlastně je? Žádný problém! Tandemový seskok padákem umožňuje ochutnat volný pád téměř každému. Jakmile vám bude kolem uší burácet vzdušná masa, pochopíte okamžitě.

Příspěvek byl publikován v rubrice sport, zábava se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>